Ekonomi

Rus siber suç zanlısı suçunu kısmen kabul etti

Bitcoin aracılığıyla 4 milyar dolardan fazla para aklama planı yürütmekle suçlanan Rus vatandaşı Alexander Vinnik, ABD’deki suçlamalara kısmi bir suç itirafında bulundu. Vinnik’in avukatı Arkady Bukh, müvekkilinin ABD’li savcılarla 10 yıldan az hapis cezası ile sonuçlanması beklenen bir savunma anlaşmasını kabul ettiğini açıkladı. Bu gelişme, Vinnik’in 2017 yılında Yunanistan’da ilk kez tutuklanmasının ve ardından Fransa ve ABD’deki yasal işlemlerin ardından geldi.

BTC-e kripto para değişim platformunu yönettiği iddia edilen Vinnik, ABD’nin arama emri üzerine Yunanistan’da yakalanmıştı. Fransa’ya iadesi, orada kara para aklama suçundan beş yıl hapis cezasına çarptırılmasına yol açtı. Daha sonra Yunanistan’a iade edildi ve ardından ek suçlamalarla karşı karşıya kalmak üzere 2022 yılında ABD’ye iade edildi.

ABD Adalet Bakanlığı Vinnik’i, siber suç ve çevrimiçi kara para aklama merkezi olduğu iddia edilen BTC-e’nin arkasındaki beyin olmakla suçladı. Platformun yüksek düzeyde anonimlik sunduğu ve suç faaliyetlerine güçlü bir eğilimi olan bir müşteri kitlesini çektiği iddia ediliyor.

Vinnik, sınırlı bir dizi suçlamayı kabul ederek, kendisine yöneltilen suçlamaların tamamından kaynaklanabilecek potansiyel ömür boyu hapis cezasından kaçınmış oldu. ABD Adalet Bakanlığı daha önce Vinnik’in karşı karşıya kaldığı suçlamalar için en fazla 55 yıl hapis cezası verilebileceğini belirtmişti.

İtiraf anlaşması, birden fazla yargı alanını kapsayan karmaşık bir uluslararası hukuk savaşının merkezinde yer alan Vinnik’e karşı açılan davada önemli bir anı ifade ediyor. ABD’deki nihai ceza kararı beklenmektedir ve Vinnik’in hangi suçlamaları kabul ettiği de dahil olmak üzere, savunma anlaşmasının özel şartları açıklanmamıştır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-yesilli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu