Ekonomi

Newell Brands kazanç ve gelir artışıyla %6,6 yükseldi

ATLANTA – Newell Brands (NASDAQ:NWL) hisseleri, şirketin analist beklentilerini aşan ilk çeyrek 2024 sonuçlarını bildirmesiyle %6,63 yükseldi.

Tüketici ve ticari ürünleriyle tanınan şirket, -$0,07 olan konsensüs tahmininden 0,07$ daha yüksek olan 0,00$’lık düzeltilmiş hisse başına kazanç (EPS) açıkladı. Çeyrek geliri de beklentilerin üzerinde gerçekleşerek 1,64 milyar dolarlık konsensüs tahminine karşılık 1,65 milyar dolar oldu.

Piyasanın olumlu tepkisi, Newell’ın bir önceki yıla kıyasla satışlarda iyileşme ve brüt ve işletme marjlarında önemli bir artış olduğunu açıklamasının ardından geldi. Şirketin işletme nakit akışı da bir önceki yıla göre önemli bir artış gösterdi. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla net satışlarda %8,4’lük bir düşüş yaşanmasına rağmen, şirketin stratejik girişimleri sonuç veriyor gibi görünüyor ve Newell 2024 yılının tamamı için görünümünü teyit ediyor.

Başkan ve CEO Chris Peterson, güçlü çeyreği şirketin operasyonel ve finansal önceliklerinin iyileşmesini sağlayan yeni stratejisine bağladı. Peterson, “İlk çeyrekte, temel satış performansı sıralı olarak iyileşti, normalleştirilmiş işletme marjı geçen yıla göre neredeyse iki katına çıktı ve işletme nakit akışını anlamlı bir şekilde artırdık” dedi. Şirketin en kârlı markalarında ve pazarlarında inovasyona, marka oluşturmaya ve pazara giriş mükemmelliğine odaklanmasının performansı artırmaya devam etmesi bekleniyor.

Şirketin bu çeyrekte raporlanan brüt kar marjı bir önceki yılki %26,7 seviyesinden %30,5’e yükselirken, normalleştirilmiş brüt kar marjı %27,1’den %31,2’ye yükseldi. Raporlanan faaliyet marjı da bir önceki yıldaki negatif %2,0’a kıyasla %1,0’a yükselirken, normalleştirilmiş faaliyet marjı %2,4’ten %4,6’ya çıktı.

İleriye dönük olarak, Newell Brands 2024 yılının ikinci çeyreği için görünümünü başlattı ve tüm yıl görünümünü yeniden teyit etti. Şirket ikinci çeyrek için net satışlarda %9 ile %7 arasında, çekirdek satışlarda ise %6 ile %4 arasında bir düşüş bekliyor. Normalleştirilmiş faaliyet marjının %9,1 ile %9,6 arasında, düzeltilmiş EPS’nin ise 0,18 ile 0,21 dolar arasında olacağı tahmin ediliyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Şirket yılın tamamı için net satışlarda %8 ile %5 arasında, çekirdek satışlarda ise %6 ile %3 arasında bir düşüş öngörüyor. Normalleştirilmiş faaliyet marjının %7,8 ile %8,2 arasında, düzeltilmiş EPS’nin ise 0,52 ile 0,62 dolar arasında olması bekleniyor. Şirket ayrıca tüm yıl işletme nakit akışının 400 milyon ila 500 milyon dolar arasında olmasını bekliyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu